Przygotowanie auta na sezon zimowy

Przygotowanie auta na sezon zimowy

Przygotowanie auta na sezon zimowy
()

Przygotowanie auta na zimę – o czym powinniśmy pamiętać? Okres zimowy to niższe temperatury, większa wilgotność powietrza, śnieg, gołoledź, gorsza widoczność i wiele więcej. Jak przygotować auto do sezonu zimowego?

Przygotowanie wnętrza samochodu

Zacznijmy od wnętrza pojazdu – gumowe dywaniki zdecydowanie sprawdzą się lepiej w tym okresie, nie tylko pozwolą na szybsze usuwanie brudu wniesionego do auta jak i uchronią welurowe dywaniki przed odbarwieniem. Ogrzewanie – warto sprawdzić czy nasze ogrzewanie działa poprawnie (termostat). Pamiętajmy też o tym, aby na bierząco wymieniać filtr kabinowy to nasza pierwsza ochrona przed zanieczyszczeniami które wdychamy (szczególnie dla alergików). Uciążliwym tematem jest parowanie szyb w okresie zimowym, parująca woda, która wniesiemy do auta z butami osadza się na szybach w postaci pary. Najlepszym rozwiązaniem na ten problem są samochodowe pochłaniacze wilgoci.

Przygotowanie nadwozia pojazdu

Nadwozie – warto przed przyjściem pierwszych mrozów zabezpieczyć lakier naszego samochodu w tym celu zaleca się umycie całego auta, a następnie zabezpieczenie lakieru woskiem, ten zabieg, nie tylko poprawi wygląd naszego auta, ale zabezpieczy lakier przed osadzaniem się brudu, soli i piasku. Jedno prawidłowe wykonanie takiego zabiegu powinno wystarczyć na całą zimę. Pamiętajmy, też o tym, aby nie myć auta przy ujemnej temperaturze, gdyż woda może nam na nim zamarznąć już podczas mycia! Jako, że w okresie letnim nie jest konieczne suszenie auta po myciu, tak w okresie zimowym jest to wymagane, jeżeli nie chcemy mieć po zimie oznak rdzy.

Przygotowanie akumulatora na zimę

Akumulator – to chyba największa bolączka kierowców w okresie zimowym. Pamiętajmy, aby sprawdzić zużycie naszego akumulatora przed okresem zimowym – można to bezpłatnie wykonać w większości serwisów samochodowych. Jeżeli dawno nie używaliśmy auta to może nam po prostu nie odpalić w momencie przyjścia mrozów. Przy ujemnych temperaturach akumulator może nie dawać wystarczającej ilości prądu do uruchomienia auta. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu podłączenie akumulatora pod prostownik na około 8-12godzin. Jeżeli po takim zabiegu będziemy mieć problem z opaleniem auta przy niższych temp. trzeba będzie pomyśleć o jego wymianie. Warto też sprawdzić stan przewodów do rozrusznika i alternatora.

Płyn do spryskiwaczy na zimę

Zimowy płyn do spryskiwaczy – pamiętajmy o wymianie letniego płynu na zimowy, przy ujemnych temp. letni płyn może nam po prostu zamarznąć. Co zrobić gdy tak się stanie? Nie próbujmy mechanicznie go rozmrozić, gdyż możemy uszkodzić przewód lub dysze spryskiwaczy, jeżeli temp jest zbyt niska i ciepło od naszego silnika nie wystarczy, możemy spróbować dolać zimowego płynu lub odmrażacza do zamków – wlewamy go do zbiorniczka na płyn do spryskiwaczy. Najprostszą metodą jest zakup zimowego płynu do spryskiwaczy, który pracuje w warunkach -20 stopni celcjusza. Zużywamy cały letni płyn na jego miejsce wlewamy zimowy i mamy problem z głowy.

Przygotowanie opon

Opony zimowe – zdecydowanie najważniejsze zadanie dla kierowcy to wymiana opon na zimowe. W Polsce nie ma takiego obowiązku, mandat możemy dostać jedynie jeśli nasza opona jest uszkodzona lub bieżnik ma poniżej 1.6mm. Warto jednak pamiętać, że chodzi tu o nasze bezpieczeństwo jak i innych uczestników ruchu drogowego. Zaleca się więc wymianę opon na zimowe, gdy temp. będzie wynosić poniżej 7stopni celcjusza.

Ostatnim z podstawowych zabiegów przygotowujących nasze auto na sezon zimowy jest sprawdzenie stanu wycieraczek. W tym okresie warto je po prostu wymienić na nowe.

/ 5.

Spis treści

SerwisJMT.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.
UMÓW WIZYTĘ
Auto Serwis JMT