()
Wymiana oleju silnikowego w samochodzie - Warszawa Ursynów, Natolin, Kabaty

Chociaż wymiana oleju w samochodzie traktowana jest jako podstawowa usługa eksploatacyjna, wokół niej narosło mnóstwo mitów. Niektórzy zastanawiają się np. jakich interwałów się trzymać, czy zawsze wymieniać filtr, jaki olej wlać. Poznaj odpowiedzi na te pytania w poniższym poradniku!

Wymiana oleju w silniku – dlaczego jest konieczna?

Wszystkie silniki spalinowe wymagają smarowania olejem – niektóre przez łączenie go z paliwem, a inne przez umieszczenie go w misie olejowej (suchej lub mokrej). Dzięki niemu niwelowany jest efekt tarcia połączeń metal-metal, co wpływa bezpośrednio na żywotność jednostki.

Z czasem jednak smarowanie traci swoje właściwości, zmienia się lepkość, a w skrajnych sytuacjach pojawia się coraz więcej opiłków metali. Dlatego wymiana oleju jest nieodzowna dla prawidłowego funkcjonowania silnika. Jak często należy przeprowadzać wymianę oleju silnikowego?

Wymiana oleju a interwał – jakiego się trzymać?

Producenci pojazdów zwykle zalecają, by wymiana oleju w samochodzie odbywała się raz na 30.000 km. Zalecają przy tym produkty dedykowane do konkretnych silników lub stosowanie wyrobów o określonych parametrach. Jednak w praktyce taki interwał jest zdecydowanie zbyt długi. Uważa się, że wymiana oleju w aucie osobowym powinna być przeprowadzana raz na 12/15 tysięcy kilometrów. Ma to swoje uzasadnienie spowodowane sposobem eksploatowania pojazdu lub poziomem wytrzymałości konkretnych elementów jednostki.

Czy należy wymieniać olej razem z filtrem?

Osoby, które chcą za wszelką cenę zaoszczędzić na wymianie oleju, decydują się na pozostawienie filtra do następnej wymiany. Jednak wymiana oleju z filtrem za każdym razem ma stosowne uzasadnienie.

  • Po pierwsze koszt robocizny za takie czynności jest zwykle taki sam.
  • Po drugie wewnątrz filtra zawsze znajduje się pewna ilość oleju, który nie spływa po upuszczeniu go przez misę olejową.
  • Po trzecie w filtrze znajdują się zanieczyszczenia i opiłki, które mogą być wypłukane przez czysty olej i zrobić mnóstwo szkód w silniku.
wymiana oleju silnikowego w samochodzie

Wymiana oleju w aucie a wybór produktu

Kto przynajmniej raz kupował olej samochodowy, ten wie, jakie jest jego podstawowe oznaczenie. Istnieje również podział na oleje mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Zwykle do pojazdów nowych wlewany jest olej syntetyczny o lepkości 5W/40. Dzięki wysokiej jakości uszczelnienia jest to odpowiedni wybór dla jednostek nowych i niewyeksploatowanych. W pojazdach sportowych konieczne jest zastosowanie dedykowanych produktów, których lepkość temperaturowa to np. 5W/50. Wybierając olej do swojego samochodu, zawsze kieruj się pierwotnym wskazaniem producenta. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych trudności podczas eksploatacji.

Gdzie można wymieniać olej w samochodzie?

Pojazdy z aktualna gwarancją są zwykle obsługiwane przez autoryzowane salony. Jeżeli jednak masz auto kilkuletnie i interesuje Cię wymiana olejuWarszawa ma do zaproponowania kilka interesujących propozycji. Nadal możesz skorzystać z ASO, jednak poziom cenowy jest niekiedy naprawdę wysoki. Dlatego wymiana oleju w samochodzie w Warszawie, jest wskazana zwłaszcza w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Dzięki skorzystaniu z takiej usługi nie tracisz nic na jakości jej przeprowadzenia, za to sporo oszczędzasz pod względem finansowym.

Wymień olej w samochodzie w serwisie JTM!

Jeżeli masz do wykonania wymianę oleju z filtrem w auciew Warszawie wybierz się do AUTO SERWIS JTM. Oferujemy kompleksowe usługi diagnostyki, serwisu i mechaniki samochodowej.

Skorzystaj z możliwości, jakie dajemy naszym klientom i zyskaj pewność profesjonalnej obsługi!

Spis treści

/ 5.

UMÓW WIZYTĘ
Auto Serwis JMT