Wymiana lub naprawa sprzęgła – Warszawa Ursynów, Natolin, Kabaty

Układ sprzęgłowy w autach ma na celu przekazywanie momentu obrotowego z układu tłokowo-korbowego na skrzynię biegów.
Jego prawidłowa praca wpływa na komfort jazdy, a w skrajnych przypadkach może unieruchomić samochód.

Kiedy należy wymieniać sprzęgło, czy da się je naprawić i jak to się robi?

Umów się na wizytę w naszym serwisie!

Sprzęgło w silnikach spalinowych – z jakich elementów jest zbudowane?

Układ sprzęgłowy składa się z 3 najważniejszych elementów:

  • tarczy sprzęgłowej;
  • docisku;
  • łożyska sprzęgła.

Każdy z tych elementów może się zużyć, a wpływ na to ma przede wszystkim czas i sposób eksploatacji pojazdu. Wymiana sprzęgła jest konieczna zazwyczaj wtedy, gdy tarcza sprzęgłowa utraci okładziny i zacznie się ślizgać. Kolejny przypadek to degradacja docisku, co wpływa na rozłączenie sprzęgła i brak możliwości spięcia układu.

W autach z kołem dwumasowym zwykle szarpanie i drgania podczas uruchamiania i wyłączania zapłonu informują o konieczności regeneracji bądź wymiany sprzęgła.

Jak wymienić sprzęgło w samochodzie?

Taka naprawa sprzęgła wymaga rozłączenia skrzyni biegów od wału korbowego i wyjęcie elementu. Zwykle dopiero po demontażu można ocenić dokładnie, jakie części wymagają wymiany lub regeneracji. A może ich być naprawdę wiele.

  1. Na pierwszy ogień idzie oczywiście tarcza sprzęgłowa – oceniany jest stan okładzin, jakość pracy sprężyn i ocena ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.
  2. W dalszym etapie łożysko wyciskowe, które znajduje się zaraz za tarczą. Zwykle dodawane jest do zestawu naprawczego, więc trzeba założyć je nowe.
  3. Wewnątrz znajduje się też dźwignia wyciskowa za łożyskiem, która również podlega zużyciu.

Części te należy ocenić pod kątem wyeksploatowania powierzchni stykowych.

Na co uważać podczas montażu sprzęgła?

Na co uważać podczas montażu sprzęgła?

Budowa elementów sprzęgła jest jasna i klarowna, więc wydaje się, że trudno jest w trakcie naprawy coś zniszczyć. Okazuje się jednak, że wymiana sprzęgła może zostać przeprowadzona źle niemal na każdym etapie pracy. Absolutnie pierwsza sprawa to dokładne umycie wnętrza komory sprzęgła w skrzyni biegów. Poza tym należy pamiętać o sprawdzeniu powierzchni elementów wyciskowych, ponieważ ich zużycie wpływa na twardość działania sprzęgła.

Kolejna sprawa to użycie odpowiedniej ilości smaru na wałku sprzęgłowym. Zbyt duża ilość smaru pod wpływem siły odśrodkowej będzie rozpylana na tarczy, która zacznie się ślizgać. Docisk należy zawsze zakręcać na krzyż bez użycia kleju do gwintów. Koło zamachowe i dwumasę należy przykręcać zawsze z użyciem takiego kleju.

Skorzystaj z wymiany sprzęgła w JMT!

Potrzebujesz wymienić sprzęgło w swoim aucie?

Zajrzyj do naszego warsztatuWarszawa Ursynów ul. Migdałowa 2A. Do zobaczenia!

Dla najwyższej jakości usługi naprawy Twojego pojazdu w Warszawie, wybierz mechaników samochodowych, na których możesz polegać. Właśnie takich profesjonalistów możesz znaleźć w Auto Serwis JMT, który posiada ponad 15 lat doświadczenia w swoim fachu. Zapewnimy Ci profesjonalne podejście, kompleksową naprawę oraz atrakcyjne ceny. Nasza pasja to motoryzacja!

Wskazówki dotyczące wymiany płynu chłodzącego w samochodzie

Wskazówki dotyczące wymiany płynu chłodzącego w samochodzie

Wymiana płynu chłodniczego – Warszawa Ursynów, Natolin, KabatyLatem, jazda samochodem może być kłopotliwa. Za każdym razem, gdy uruchamiasz samochód, temperatura silnika gwałtownie wzrasta. Dzieje się tak dlatego, że płyn chłodzący w Twoim samochodzie nie jest...

Przewodnik po wymianie sprężyn zawieszenia w samochodzie

Przewodnik po wymianie sprężyn zawieszenia w samochodzie

Wymiana sprężyn zawieszenia – Warszawa Ursynów, Natolin, KabatySprężyny zawieszenia samochodu to niezbędny element, który utrzymuje zawieszenie Twojego samochodu w najwyższej formie. Jeśli chcesz wymienić stare sprężyny zawieszenia, ten artykuł pomoże Ci zrozumieć,...

Przegląd samochodu

Przegląd samochodu

Przegląd okresowy samochodu, czyli jak zadbać o stan techniczny swojego pojazdu   1. Opony – jedyny punkt styku z asfaltem     Jednym z najważniejszych elementów auta wymagających szczególnej uwagi są opony naszego auta. Dlaczego? Jeśli opony naszego auta są niezdatne...

Plan i wycena jest indywidualna dla każdego pojazdu
Mechanika samochodowa dopasowana do Twoich potrzeb

Przegląd auta

 Kiedy wymianiamy sprzęgło w samochodzie?

  1. W autach pozbawionych dwumasy jednym z pierwszych zwiastunów agonii jest szarpanie podczas zmiany przełożeń – nawet powolnej i delikatnej.
  2. Kolejne zjawisko to ślizganie sprzęgła. Mocno zużyta tarcza nie jest już w stanie przenosić mocy silnika, a w efekcie podczas dodawania gazu obroty rosną znacznie szybciej, niż przedstawia się faktyczna prędkość pojazdu.
  3. Słyszalna różnica po wciśnięciu pedału sprzęgła z dużym prawdopodobieństwem oznacza kres wytrzymałości wysprzęglika, będącego jednym z elementów zestawu. Niepokojący hałas generować może również zużyty do granic możliwości docisk.

Koło dwumasowe

Przez ostatnich kilkanaście lat, koła dwumasowe stały się obowiązkowym elementem wyposażenia każdego mocniejszego diesla, jak i coraz większej liczby silników benzynowych. Wszystko w imię zwiększonego komfortu użytkowania.

Tłumik drgań skrętnych – dwumasowe koło zamachowe zapewnia gładką zmianę przełożeń oraz niweluje drgania generowane przez zespół napędowy. Niestety, większe skomplikowanie względem koła jednomasowego przekłada się na wrażliwość i wyższe koszty ewentualnej wymiany.

Oznaki zużycia dwumasowego koła zamachowego to między innymi niepokojący hałas i szarpanie w czasie zmiany biegów oraz mocno odczuwalne wibracje całego nadwozia przy wyłączaniu silnika. Uszkodzone koło może też utrudnić płynne przyspieszanie.

Czy wymiana sprzęgła jest, aż tak ważna?

Wymiana sprzęgła to ważna sprawa, ponieważ przy kolejnym większym przeciążeniu auto może odmówić nam posłuszeństwa. To szczególnie problematyczne, gdy znajdujemy się daleko od domu, np. kiedy samochód nie poradzi sobie w podjechaniu pod niewielką górkę, albo gdy nie będziemy mogli skutecznie zwiększyć prędkości na trasie. Jazda z popsutym sprzęgłem może skończyć się nawet zniszczeniem całej skrzyni biegów, a to wiąże się z o wiele większymi kosztami naprawy. Zdarza się, że konieczny jest transport lawetą do serwisu, gdy pojazd zaczyna sprawiać poważniejsze problemy.

Oczywiście istotne jest również to, aby wybrać odpowiedni warsztat samochodowy w Warszawie i właściwą hurtownię części samochodowych. Sprzęgło kompletne najlepiej kupować wyłącznie w sprawdzonych sklepach motoryzacyjnych. Dużym ułatwieniem w poszukiwaniu tego elementu jest znalezienie hurtowni działającej online, która posiada na swojej stronie wygodną wyszukiwarkę. Pamiętajmy też, że nie każdy mechanik wykona wymianę prawidłowo, dlatego szukajmy rekomendowanych warsztatów. Szczególnie wtedy, gdy posiadamy nowoczesny model auta – wówczas wymagane jest specjalistyczne wyposażenie.

Dla najwyższej jakości usługi naprawy Twojego pojazdu w Warszawie, wybierz mechaników samochodowych, na których możesz polegać. Właśnie takich profesjonalistów możesz znaleźć w Auto Serwis JMT, który posiada ponad 15 lat doświadczenia w swoim fachu. Zapewnimy Ci profesjonalne podejście, kompleksową naprawę oraz atrakcyjne ceny. Nasza pasja to motoryzacja!

Współpracujemy z

Wymiana sprzęgła – kiedy wymieniać i na czym polega naprawa?

Wymiana lub naprawa sprzęgła - umów wizytę! Warszawa Ursynów, Natolin, Kabaty. Demontaż skrzyni biegów pozwala ocenić, jakie części wymagają wymiany lub regeneracji.

Product Brand: Auto Serwis JMT

Product Currency: PLN

Product Price: wycena

Product In-Stock: InStock

Ocena redakcji:
5
Auto Serwis at JMT | + posts

Profesjonalny serwis samochodów osobowych w Warszawie.