+48 604 603 415 SERWISJMT@GMAIL.COM

Kiedy wymianiamy sprzęgło w samochodzie?

W autach pozbawionych dwumasy jednym z pierwszych zwiastunów agonii jest szarpanie podczas zmiany przełożeń – nawet powolnej i delikatnej. Kolejne zjawisko to ślizganie sprzęgła. Mocno zużyta tarcza nie jest już w stanie przenosić mocy silnika, a w efekcie podczas dodawania gazu obroty rosną znacznie szybciej, niż przedstawia się faktyczna prędkość pojazdu. Słyszalna różnica po wciśnięciu pedału sprzęgła z dużym prawdopodobieństwem oznacza kres wytrzymałości wysprzęglika, będącego jednym z elementów zestawu. Niepokojący hałas generować może również zużyty do granic możliwości docisk.Wielu kierowców zapomina też o błędach popełnianych przez mechaników w czasie poprzednich wymian – nieprawidłowy montaż lub dobór elementów. Koszt wymiany sprzęgła w aucie segmentu B to wydatek niespełna kilkuset złotych, zaś w klasie kompaktowej i średniej około 1-1,5 tysiąca złotych.

Koło dwumasowe

Przez ostatnich kilkanaście lat, koła dwumasowe stały się obowiązkowym elementem wyposażenia każdego mocniejszego diesla, jak i coraz większej liczby silników benzynowych. Wszystko w imię zwiększonego komfortu użytkowania. Tłumik drgań skrętnych – dwumasowe koło zamachowe zapewnia gładką zmianę przełożeń oraz niweluje drgania generowane przez zespół napędowy. Niestety, większe skomplikowanie względem koła jednomasowego przekłada się na wrażliwość i wyższe koszty ewentualnej wymiany. W zależności od modeli i sposobu użytkowania, dwumasa wytrzymuje tyle samo, co sprzęgło. Koszt instalacji nowego elementu to około 1-4 tysięcy złotych, choć w modelach premium, ceny mogą przekraczać 10 tysięcy zł. Oznaki zużycia dwumasowego koła zamachowego to między innymi niepokojący hałas i szarpanie w czasie zmiany biegów oraz mocno odczuwalne wibracje całego nadwozia przy wyłączaniu silnika. Uszkodzone koło może też utrudnić płynne przyspieszanie.

Czy wymiana sprzęgła jest, aż tak ważna?

Wymiana sprzęgła to ważna sprawa, ponieważ przy kolejnym większym przeciążeniu auto może odmówić nam posłuszeństwa. To szczególnie problematyczne, gdy znajdujemy się daleko od domu, np. kiedy samochód nie poradzi sobie w podjechaniu pod niewielką górkę, albo gdy nie będziemy mogli skutecznie zwiększyć prędkości na trasie. Jazda z popsutym sprzęgłem może skończyć się nawet zniszczeniem całej skrzyni biegów, a to wiąże się z o wiele większymi kosztami naprawy. Zdarza się, że konieczny jest transport lawetą do serwisu, gdy pojazd zaczyna sprawiać poważniejsze problemy.Oczywiście istotne jest również to, aby wybrać odpowiedni warsztat i właściwą hurtownię części samochodowych. Sprzęgło kompletne najlepiej kupować wyłącznie w sprawdzonych sklepach motoryzacyjnych. Dużym ułatwieniem w poszukiwaniu tego elementu jest znalezienie hurtowni działającej online, która posiada na swojej stronie wygodną wyszukiwarkę. Pamiętajmy też, że nie każdy mechanik wykona wymianę prawidłowo, dlatego szukajmy rekomendowanych warsztatów. Szczególnie wtedy, gdy posiadamy nowoczesny model auta – wówczas wymagane jest specjalistyczne wyposażenie.

Auto Serwis at | + posts

Profesjonalny serwis samochodów osobowych w Warszawie.