Test akumulatora - wymiana lub naprawa akumulatora Warszawa Ursynów, Natolin, Kabaty

Test akumulatora – wymiana lub naprawa akumulatora Warszawa Ursynów, Natolin, Kabaty

Test akumulatora - wymiana lub naprawa akumulatora Warszawa Ursynów, Natolin, Kabaty
()

Akumulator lubi płatać figle, a najczęściej robi to zimą. Dlatego, zanim unieruchomi Twoje auto na dobre, rozsądek podpowiada przetestować jego stan, a jeśli trzeba, zupełnie wymienić akumulator.

Dlaczego ma to znaczenie dla Twojego pojazdu?
Jak wygląda taki test i dlaczego jest skuteczny?

Sprawdź!

Dlaczego akumulator się rozładowuje – przyczyny

Przyczyn ubytku energii elektrycznej w akumulatorze jest co najmniej kilka. Do podstawowych z nich zaliczają się:

  • pozostawienie uruchomionych odbiorników prądu na postoju;
  • częste pokonywanie krótkich przejazdów;
  • prądy pełzające (na skutek zanieczyszczenia akumulatora);
  • dodatkowe niefabryczne odbiorniki prądu;
  • zużycie alternatora.

W takiej sytuacji konieczny jest test akumulatora. Ma na celu sprawdzenie jego kondycji i wskazanie przyczyny powtarzających się trudności.

Jak przeprowadzić test akumulatora samodzielnie?

W starszych pojazdach można pokusić się o rutynowy test akumulatora wykonany samemu. Zanim postanowisz, że wymiana akumulatora będzie konieczna, możliwe będzie dokładne zdiagnozowanie jego stanu. Podstawową czynnością pozwalającą poznać jakość funkcjonowania baterii w samochodzie jest jej naładowanie do pełna i pozostawienie w spoczynku na noc. Jeżeli po upływie kilku lub kilkunastu godzin, auta nie można uruchomić, być może występuje usterka w instalacji elektrycznej pojazdu. W takich sytuacjach naprawa akumulatora nie będzie konieczna, bo problem leży po stronie auta.

Może się jednak zdarzyć, że auto odpali, ale pod wpływem dalszej jazdy bateria będzie coraz słabsza. Prawdopodobną przyczyną jest brak ładowania, czyli kłopot z alternatorem. Zdarza się też, że mimo wielogodzinnego ładowania akumulatora nie jest on w stanie uzyskać odpowiedniej pojemności. W tym przypadku należy go wymienić lub poddać regeneracji. Oczywiście sytuacja ta dotyczy jedynie w pełni obsługowych baterii, które spotykane są coraz rzadziej w nowszych autach.

Test akumulatora w nowoczesnych autach – gdzie prowadzić?

Jeśli interesuje cię test akumulatoraw Warszawie bez trudu znajdziesz odpowiednie miejsca do jego przeprowadzenia. Możesz oczywiście wykonać go samodzielnie, ale trudno o wiarygodny wynik bez profesjonalnego sprzętu diagnostycznego. Taki zwykle przekracza wartość kilku akumulatorów, jest więc nieuzasadniony dla odbiorców indywidualnych do sporadycznej kontroli. Dlatego lepiej udać się do warsztatu samochodowego, który za kilkadziesiąt złotych wykona taką usługę szybko i sprawnie. Dzięki temu zyskasz pewność, jakie elementy pojazdu są przyczyną rozładowującego się akumulatora.

Czynności konieczne do wykonania podczas diagnostyki

W początkowej fazie sprawdzania stanu akumulatora mechanik obejrzy go z zewnątrz w poszukiwaniu wycieków. Sprawdzi też stan biegunów i połączenia klem z instalacją. W dalszej kolejności przeprowadzi test obciążeniowy, pomiar ubytku prądu na minusowej klemie i biegunie baterii oraz sprawdzenie gęstości elektrolitu. Jeśli konieczna będzie naprawa lub wymiana akumulatora, w Warszawie zajmie się tym AUTO SERWIS JTMWykwalifikowani mechanicy dokonają sprawdzenia poziomu naładowania i kontrolę sprawności akumulatora. W przypadku konieczności wymiany wyjęcie starej baterii i podłączenie nowej.

Jeśli więc masz problem z baterią w aucie, nie wahaj się i skorzystaj z jej testu już teraz!

Test akumulatora - wymiana lub naprawa akumulatora Warszawa Ursynów, Natolin, Kabaty

Akumulator w zimę

Jako, że w lecie nasz akumulator trzyma 100% swojej pojemności, przy ujemnych temperaturach pojemność elektryczna spada do 80-60%. Jeżeli nasz akumulator jest stosunkowo nowy (poniżej 5lat) najlepszym rozwiązaniem, będzie podładowanie go prostownikiem.

Test ładowania akumulatora

Test i ładowanie akumulatora w warsztacie samochodowym to koszt rzędu 50-100zł. Możemy taką czynność wykonać sami w domu jeśli posiadam urządzenie do diagnozy oraz prostownik – Uwaga! nie każdy prostownik naładuje padnięty akumulator.

Jeżeli auto stało dłużej na mrozie i nie było użytkowane, warto profilaktycznie podładować akumulator, aby nie zaskoczyła nas przykra sytuacja w momencie, kiedy będziemy chcieli skorzystać z auta.

Czyszczenie styków akumulatora

Czyszczenie styków – przy dużej wilgotności i mrozie, możemy mieć problem z klemami na akumulatorze, dlatego warto sprawdzić czy nie są zaśniedziałe i ewentualnie wyczyścić je.

Jeżeli słyszymy, że nasz rozrusznik co raz wolniej kręci i auto się nie odpala – nie oznacza to, że musimy wymienić akumulator, czasem wystarczy go podładować lub odpalić auto z kabli i potrzymać odpalone, aż akumulator się naładuje.

Pamiętajmy, aby nie próbować ładować akumulator za pomocą kabli z drugiego auta jeśli „dawca” ma mniejszą pojemności, przykładowo ładując akumulator do diesla o pojemności 95Ah z akumulatora od benzyny 55Ah możemy doprowadzić do sytuacji, że rozładujemy działający akumulator, a drugie auto i tak nie odpali.

Niestety w niektórych przypadkach, pojemność akumulatora może być już niewystarczająca – przy powtarzającym się problemie najlepiej oddać auto do warsztatu na sprawdzenie pojemności akumulatora i ewentualną wymianę.

Dla najwyższej jakości usługi naprawy Twojego pojazdu w Warszawie, wybierz mechaników samochodowych, na których możesz polegać. Właśnie takich profesjonalistów możesz znaleźć w Auto Serwis JMT, który posiada ponad 15 lat doświadczenia w swoim fachu. Zapewnimy Ci profesjonalne podejście, kompleksową naprawę oraz atrakcyjne ceny. Nasza pasja to motoryzacja!

/ 5.

Spis treści

SerwisJMT.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.
UMÓW WIZYTĘ
Auto Serwis JMT